Na podróż życia nigdy nie jest za późno. Wybraliśmy cztery kierunki z całego świata

09.04.2019 11:25
A A A
Park Narodowy Los Glaciares

Park Narodowy Los Glaciares (Adobe Stock)

Lubisz podróżować, ale jeszcze żadnego ze swoich wyjazdów nie nazwałbyś podróżą życia? Wydaje ci się, że czas na odbycie takiej podróży masz już za sobą? Nic podobnego. Na wyjazd, który zasłuży na to miano, nigdy nie jest za późno.

Wszystko zależy od ciebie i od tego, czy się odważysz. Prezentujemy cztery kierunki z każdego zakątka świata, które są idealne na podróż życia. Nawet jeśli nie znajdują się one na twojej liście miejsc do odwiedzenia, mamy nadzieję, że zainspirują cię do organizacji własnego wyjazdu.

Daleka Argentyna

Ameryka Południowa kusi różnorodnością, nieokiełznaną przyrodą. Choć podróż na ten kontynent jest długa i męcząca, to, co czeka na ciebie na miejscu, zrekompensuje ci wszystkie trudy.

Jednym z krajów, w którym wizyta będzie dla ciebie niezapomnianą przygodą, jest Argentyna. To właśnie tam zobaczysz w naturalnym środowisku kondory czy pancerniki i przekonasz się, jak spektakularna potrafi być przyroda.

Aby to poczuć, na pewno powinieneś wybrać się nad wodospad Iguazu. To malownicze miejsce uważane jest za jedną z największych atrakcji całej Ameryki Południowej. Najefektowniej prezentuje się w okresie od grudnia do lutego, kiedy deszcz pada częściej. Dlatego warto zabrać ze sobą ubrania przeciwdeszczowe, aby nic nie zakłócało zachwytów nad tym wspaniałym miejscem.

Przegapienie wizyty w Parku Narodowym Los Glaciares, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, także byłoby dużym błędem. Ten park lodowców to bez wątpienia jedna z czołowych atrakcji Argentyny. Na jego terenie znajduje się słynny lodowiec Perito Moreno. Jeżeli poświęcicie parkowi odpowiednio dużo czasu, być może uda wam się zaobserwować ogromne bryły lodu, które odrywają się od lodowca i wpadają do wody.

Trudno ci też będzie ukryć zachwyt nad Ziemią Ognistą. Jej dzikość, surowość i przepiękne krajobrazy sprawiają, że szczęka opada nawet tym, na których nie jest łatwo zrobić wrażenie.

Ale Argentyna to nie tylko wspaniała przyroda, lecz także doskonała kuchnia i wino. Koniecznie spróbujcie tamtejszych, znanych na całym świecie trunków i przepysznych steków wołowych.

Tajlandia na pierwszy raz

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że Tajlandia jest świetnym krajem na pierwszą samodzielną podróż. Idealnie nadaje się więc też na podróż życia, szczególnie jeśli do tej pory wyjeżdżałeś głównie z biurem podróży lub nie opuszczałeś Europy i chcesz spróbować czegoś nowego.

Zaletą tego kraju jest na pewno to, że wciąż jest stosunkowo tani, choć ogromna popularność wśród turystów sprawiła, że nie jest to już ten poziom cenowy, co jeszcze kilka lat temu. Niemniej jednak Tajlandię wciąż warto odwiedzić, a kraj ten ma również wiele innych zalet, dzięki którym zapadnie ci w pamięć.

TajlandiaTajlandia Adobe Stock

Tajlandia pełna jest chociażby rajskich wysp, które otoczone są lazurową wodą. Zachwyca roślinność, cudowne plaże i egzotyczne zwierzęta, choć na małpy trzeba uważać i pozostać czujnym, bo lubią zaczepiać i kraść różne przedmioty.

Koniecznie trzeba odwiedzić Bangkok, który albo się kocha, albo nienawidzi. Jakich by nie wzbudził w tobie emocji, nie dowiesz się tego, dopóki tam nie pojedziesz. Jest kolorowy, głośny, pełen smaków i zapachów. Na stolicę kraju wystarczy jednak tylko kilka dni, potem warto wybrać się albo na południe na wyspy, albo pojechać np. do Chiang Mai na północy kraju, aby przekonać się, jak ludzie żyją w innych miastach i obejrzeć piękne świątynie buddyjskie.

Warte polecenia jest także Kanchanaburi. Znajduje się tam słynny most na rzece Kwai oraz Muzeum Kolei Tajsko-Birmańskiej. Miasto jest pięknie położone nad rzeką, a na tamtejszym targu nocnym natrafisz na naprawdę pyszne przekąski. Kanchanaburi jest też bardzo dobrą bazą wypadową do odkrywania przyrodniczych atrakcji, np. wodospadów w parku Erawan.

Wyprawa na zachód Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone są krajem tak rozległym i zróżnicowanym, że absolutnie nie ma możliwości, aby podczas jednej podróży zobaczyć wszystko. My chcielibyśmy polecić wyprawę na zachód tego kraju, a konkretnie do trzech stanów: Kalifornii, Nevady i Arizony.

Możesz zorganizować wyprawę, podczas której odwiedzisz trzy najpopularniejsze miasta tamtych rejonów – Los Angeles, San Francisco oraz Las Vegas – a podróż połączysz z wizytą w kilku parkach narodowych, np. Yosemite, Dolinie Śmierci i Wielkim Kanionie.

Wielki KanionWielki Kanion Adobe Stock

Najwygodniejszą opcją na taki objazd będzie oczywiście samochód. Warto jeszcze przed wyjazdem zorientować się, jakie są ceny w wypożyczalniach i wybrać najkorzystniejszą opcję dla siebie, aby nic cię na miejscu nie zaskoczyło. A potem tylko wsiąść w samochód i poczuć wiatr we włosach – bo przecież czemu nie zdecydować się na kabriolet?

Podróż możesz zacząć od ojczyzny amerykańskiej kinematografii, czyli Los Angeles. Zobaczyć Hollywood, przejść się Aleją Sław czy wypocząć na szerokiej, piaszczystej plaży. W okolicach Miasta Aniołów są też dwa parki narodowe – Joshua Tree oraz Park Sekwoi.

Kolejnym punktem może być Las Vegas. Samo miasto w ciągu dnia nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ożywa dopiero nocą. Jest też dobrą bazą wypadową do Doliny Śmierci i Wielkiego Kanionu. Potem zostaje ci już tylko podróż w kierunku San Francisco ze słynnym mostem Golden Gate, krętą uliczką Lombard Street i tzw. Painted Ladies, czyli kolorowymi, szeregowymi domami wiktoriańskimi. Po drodze warto zrobić dłuższy przystanek (nawet kilkudniowy) w Parku Narodowym Yosemite, w którym widoki zapierają dech w piersiach.

Podróż po Bałkanach

Ale kto powiedział, że podróż życia musi być koniecznie poza Europą. Na samochodowy wyjazd świetnie nadają się Bałkany. To kierunek szczególnie godny polecenia ze względu na duże zróżnicowanie kulturowe. W każdym kraju, który odwiedzisz, doświadczysz czegoś innego, poznasz inne tradycje i obyczaje. Naprawdę warto.

Punktami-pewniakami na twojej liście powinny być Czarnogóra i Albania. Nie pożałujesz też wizyty w Bośni i Hercegowinie. Albania ma wszystko, czego potrzeba do udanego urlopu, na miejscu można znaleźć tanie hotele w dobrym standardzie. Kraj przyciąga bogatą fauną i florą, plażami i wspaniałymi terenami górskimi. Jego mieszkańcy są bardzo gościnni. Warto wybrać się nad zatokę Porto Palermo niedaleko Himary. Pojedź też do miasta o nazwie Kruja, gdzie znajduje się skarb narodowy Albańczyków, czyli wznosząca się nad miastem warownia. Przepięknym miejscem, które można uznać za jedną z pereł Albanii, jest również Jezioro Szkoderskie leżące na granicy z Czarnogórą.

Jezioro SzkoderskieJezioro Szkoderskie Adobe Stock

Czarnogóra swego czasu stała się alternatywą dla popularnej Chorwacji, a to ze względu na niższe ceny. Ale to nie jest jej jedyna zaleta. Miejscem, którego nie można pominąć jest Zatoka Kotorska i miasto Kotor z piękną starówką. Niedaleko Kotoru znajduje się Park Narodowy Lovćen. Na szczycie góry Jezerski vrh (1657 m n.p.m.) stoi mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza - czarnogórskiego twórcy okresu romantyzmu, a także władcy. Ze szczytu rozpościera się także wspaniały widok na park i zatokę.

Z kolei w Bośni i Hercegowinie zajedź do Mostaru. Miasto jest przepięknie położone w Kotlinie Mostarskiej nad rzeką Neretwą. Swoją nazwę zawdzięcza słowu „mostari”, co dosłownie oznacza „strażnicy mostu”.

Obowiązkowym punktem wizyty jest spacer po urokliwej starówce pełnej stoisk, kramów i warsztatów. Najważniejszym zabytkiem jest kamienny Stary Most, który został wzniesiony w XVI wieku. Uległ zniszczeniu w trakcie działań wojennych, ale po odbudowie został wpisany na listę UNESCO.

To oczywiście tylko nasze wskazówki, a swoją wymarzoną trasę możesz poprowadzić zupełnie innymi szlakami. Jedno jest pewne – na jakie miejsca byś się nie zdecydował, nie będziesz żałować, bo Bałkany są po prostu piękne.